eser_ta_k_ran_ersen_dada_lar_yata_anbaba_465.jpg

Dün daha çok korsan kaset ve CD basılarak, bugünse MP3’le yapılan “korsan”cılık, Müzik Emekçileri’nin sabrını fena taşırdı… Biliyorsunuz daha önce onlarca Sanatçı yasal düzenlemelerin yapılması için Meclis’e gitmişti… Korsanın önüne halâ geçilememiş ya da gereken duyarlılık halâ gösterilmemiş olmalı ki, bu işin emekçileri bunu Facebook’a da taşıdı ve listelerinde kayıtlı olan sevenleriyle dertleşti…

 

 

> ESER TAŞKIRAN: DOWNLOAD HIRSIZLIKTIR!

 

Facebook’ta “aynı gün” çok ilginç bir raslantı yaşandı. O da “Korsan Sektörü” ile ilgiliydi. Birbirlerinden habersiz hem Eser Taşkıran hem de Ersen Dadaşlar listelerindeki 5.000’i aşan Facebook Arkadaşları’yla bu konuda dertleşti ve içini döktü…

 

Whisky ve Egoist’te de müzik çalışmalarını sürdüren fakat müzikseverlerin daha çok Kurtalan Ekspres’ten tanıdığı Eser Taşkıran, korsanın teknoloji boyutu olan MP3 şeklinde download edilmesine / indirilmesine kızgın… Eser Taşkıran bunu “hırsızlık” olarak niteliyor:

 

Ücretsiz yapılan her “download” bir hırsızlıktır, bunu güncel bir gerçeklik zannedenler, lütfen download tuşuna basmadan önce bir düşünsünler, mesleki kariyerleri, tüm çalışmaları bir tuşla ücretsiz ve sınırsız kullanıma açılmış… bizi (Müzisyen ve Sinemacıları) başka türlü anlamanız mümkün değil. (Eser Taşkıran –Facebook / 23 Ağustos 2009)

 

Eser Taşkıran müziklerin artık kalitesizleştiğini çünkü internetten bedava indirmek yüzünden yeni çalışmalara bütçe ayrılamadığını da söylüyor:

 

Çoğu dinleyici farkında değil ama dinlediği müzikler git gide kalitesizleşiyor, çünkü artık bütçesiz işler yapıyoruz, canlı enstruman kaydı neredeyse yapılmıyor, herkes home stüdyolarda takılıyor… Ayrıca parasız indirilmiş milyonlarca şarkıdan hiçbiri değerli değildir, belki bir kere bile can kulağıyla dinlenmez. (Aynı yer)

 

Eser Taşkıran’ın bu dediklerine Şarkıcı ve Yazarlar katıldı ama itirazalarını da / eksik bulduklarını da dile getirdi. Sırasıyla Hakan Tuna, Mehmez Tez ve Yatağanbaba’nın (benim) cevabı şöyle oldu:

 

 

> MEHMET TEZ: YASAL SEÇENEK SUNMAZSANIZ
   İNSANLAR KORSAN İNDİRİR!

 

Eser % 100 katılıyorum ama insanlar yasal alsa bile şirketler Sanatçı’ya ya da Müzik Sektörü’ne yatırım yapmıyorlar… (Hakan Tuna)

 

Eser’cim anlıyorum ama katılmıyorum. Bu konuyla ilgili ve indirene ceza verecek yeni yasal düzenlemeyle ilgili haftaya Milliyet’teki köşemde bir şeyler yazıcam. Daha önce de müzik dünyasının yeni yapısı hakkında bir yazı yazmıştım Hafif Müzik org’dan bakabilirsin. Bence çok tartışmaya açık bir konu. “Yasal seçenek” sunmazsanız insanlar korsan indirir. Telif mevzuu çoooook geniş bir konu. Sevgiler (Mehmet Tez)

 

“Müzisyen ve Sinemacılar” demek yeterli değil “Yazarlar” da buna dahildir. Korsanları yani adı geçen hırsızları dava etseydim, şu anda “4 Trilyon”luk servet sahibiydim. Haftanın 7 günü “eserlerimiz yağmalanıyor” Eser Bey’in dediği gibi… (Murat Yatağanbaba)

 

 

> ESAT SABRİ: FACEBOOK KORSAN’A ÇANAK TUTUYOR!

 

Tartışmaya katılanlardan biri bunun bir “ahlâk” sorunu olduğunun altını çizdikten sonra, günümüzdeki alışılmış düzen yüzünden herkesin korsana bulaştığını açıkyüreklilikle söylüyor:

 

Bu tamamen bir kültür ve ahlak meselesi. Etrafta kimse yok ve çalmıyorsunuz bunun neresi alkışlanmalı ki? Tamam insanlar sevdiği ve değer verdiği şeyleri indiriyorlar, hatta bunu bile ticari olarak yapılandırmak mümkün. Ama çalıp da aleni olarak hangimiz kullanmadık şu facebooklar’da yayınlananları bir düşününce… (Esat Sabri)

 

“Korsan” konusunda “Müzik indirmek / download” ile “kitap basmayı” birbirinden ayrı düşünmek gerektiği de söylendi:

 

“Korsan kitap” hadisesi “müzikten tamamen farklı” bir konu. Hiç alakası yok. İşte o “gerçekten korsanlık”tır. Download’u korsanla karıştırmayalım. Müzik piyasasının ve sektörünün “çok özel bazı gerçekleri” var. (Mehmet Tez)

 

 

> HAKAN TUNA: KORSAN’IN PARASI
   TERÖR ÖRGÜTLERİ’NE GİDİYORDU!

 

Facebook’taki “korsan tartışması” yukarıdaki şekilde devam ederken, çok ilginç bir iddia da gündeme getirildi… O da korsandan kazanılan paraların terör örgütlerine aktarıldığı iddiasıydı:

 

Müzik konusunda Turkiye’de her zaman korsan vardı ve müzisyen hiçbir zaman hakkını alamadı, tüm olay ekonomi ile bağlı, insanlarin durumu daha iyi olsaydı müzisyenlerin durumu da daha iyi olurdu ama alım gücü yokken durum böyle… Ha bir de ben şimdiki durumdan daha memnunum müziyen olarak, eskiden korsan vardı ve terör örgütleri bundan kazanıyordular, şimdi bizim sırtımızdan silah alamazlar, bu beni mutlu eden bir durum… Her şeyin “iki tarafı” var. (Hakan Tuna)

 

Eser Taşkıran bu tartışmada Mehmet Tez’e katılıyor ve “download / indirme” hakkında da bir “yasal düzenleme” gerektiğini kabul ediyor:

 

Sevgili Mehmet, ben de biliyorum, artık “alternatif yollar” düşünülmeli dünyanın yaptığı gibi, ama ne yazık ki kriz ortamında bile tüm “medya eski stilinden ödün vermedi”, klip yayınlayan kanalların bazıları para (fatura karşılığı, dünyada benzeri olmayan bir uygulama) istiyor, bazılarına ulaşamıyorsun bile. Yani konunun çok kapsamlı düşünülmesi gerek, evet… (Aynı yer)

 

 

> ESER TAŞKIRAN: HERGÜN 10’A YAKIN
   SİTE KAPATTIRIYORDUK!

 

Eser Taşkıran bu tartışma böyle devam ederken, kendisini çok kızdıran bir “mantık hatasını” da gündeme getirdi, o da “şarkıları bedava indirenlerin teşekkürü eserleri üretenlere değil de şarkıların indirilmesini sağlayan korsanlara etmeleri”ydi!!!

 

Benim “Egoist”in son albümünde yaşadığım gerçek çok acıydı, biz ki “çok alternatif bir tarzda” işler veririz, hergün ona yakın site kapattırıyorduk, sitelerde X isminde birileri albümümüzü MP3 formatına çekiyordu, altında yorum taraflarına o kişiye onlarca teşekkür yazısı geliyordu, “eline sağlık X”, benim hayatımı koyduğum albümün üzerinden başka bir kişi teşekkür yazısı alıyordu, canım çok yanmıştı. Sen de müzisyensin, bu insanın canını hakikaten yakıyor. Ayrıca tekrar söylüyorum, günde 10.000’lerce şarkı indirebiliyorsan, hiçbirinin çok değeri olamaz bence. Artık bu bir oyun gibi, “bakalım ne yeni çıkmış, indirelim”, X bir şarkıya tutkuyla bağlanma, X bir müzisyen, veya şarkı sözüne bağlanma bunlar yalan… (Eser Taşkıran)

 

 

> ERAY KİRMAN: KANUNLAR GEREKLİ   
   AMA İŞ DİNLEYİCİDE BİTİYOR!

 

Eser Taşkıran’ın anlattıklarını, bu şarkıların nasıl oluşturduğunu gidip-gören bir müziksever anlıyor ve şunları söylüyor:

 

Şu cümlen varya “benim hayatımı koyduğum albümün üzerinden başka bir kişi teşekkür yazısı alıyordu, canım çok yanmıştı”… O stüdyoya çok fazla olmasada 10-15 kere gelip gitmişliği olan biri olarak neler hissedildiğini şu an öyle net hissettim ki… Bakanlığın bir süredir yurtdışında denenmekte olan bir “takip sistemi” üzerinde çalışmalar yaptığına dair bilgiler vardı ama bu zihniyet değişmeden kolay kolay bitmez o yüzden “bu işi bitirecek olan bizleriz”… (Eray Kirman)

 

Bu tartışma, bu “emeği sömürülen emekçilerin gönlünü almak isteyen” bir sözle bitti:

 

Yerden göğe haklı olduğun bu konuda sonuna kadar seni ve tüm mağdur edilen eser sahibi, emek sahibi arkadaşlarımı destekliyor ve vicdanı olan her bireyin bu konuda daha sağduyulu olmasını, olmayanları da uyarmasını temenni ediyorum. Bunun başka bir adı yok, bu tam anlamıyla bir hırsızlık, bunu savunan hiç bir zihniyeti tasvip etmiyor, kınıyorum. (Ahmet Yücel)

 

 

> ERSEN DADAŞLAR: BU ŞEREFSİZLER
   YÜZÜNDEN MEMLEKETİN ÇİVİSİ ÇIKTI!

 

Eser Taşkıran Facebook Sayfası’nda listesinde kayıtlı Arkadaşları’yla bunları tartışır / dertleşirken, aynı gün bir başka ünlü Müzik Emekçimiz de aynı dertten yakınıyordu ve de bunca yıllık Sanat Hayatı’nda belki de ilk defa bu kadar sinirleniyordu…

 

Ersen Abimiz’in hayranı olan Yunus Bey, Ersen Dadaşlar’ın Facebook Sayfası’nda bir ihbarda bulunuyor ve az önce MP3 olarak download / indirmek boyutunu ele aldığımız korsanın bu defa da “CD boyutunu” gündeme getiriyordu. Yazdıkları o kadar inanılmazdı ki, insan “pes” diyor. Çünkü Yunus Bey’in yazdığına göre, Ersen Dadaşlar’ın albümü daha piyasaya bile çıkmadan, “Korsan Tezgâhları”nda satışa çıkmıştı!!!:

 

…Bu arada ne yazık ki “Ersen Dadaşlar Best Of 2009” albümünün korsanları çıkmış durumda. Albümün orjinalini arayıp henüz dağıtımı tamamlanmadığı için bulamazken birçok korsanına rastladım. Ankara’da Karanfil Sokak’ta emeğe saygısı olmayan insanlar büyük emekler harcanarak hazırlanmış albümü yattığı yerden kopyalayıp sadece 2 TL’ye şakır şakır satıyor. Herkesin beklediği bir albüm olduğu için gayette iyi ilgi görüyor ve emek hırsızı korsancı yattığı yerden parasını kazanıyor.

 

Buradan arkadaşlara seslenmek istiyorum, sakın tenezzül edip de korsanını almayın. “Ersen Abi’nin ve ekipteki diğer arkadaşların bu albüm için aylardır nasıl çalıştığını” hepimiz biliyoruz. Birazcık emeğe saygı gösterelim, zaten albümün satış fiyatı çok yüksek değil hatta harcanan emeğin yanında az bile. Korsan ürün alıp üç-beş gün dinleyeceğimize, orjinal albümü alıp yıllarca dinleyelim.(Yunus Tetik-Facebook / 23 Ağustos 2009 – 10:09)

 

Yunus Tetik’in bu ihbarına Ersen Dadaşlar’ın tepkisi gerçekten de sert oldu… “Niye bu kadar sert tepki gösterdi” diye düşünenlere, biraz sonra bir örnek vereceğiz ama önce Ersen Abimiz’in bu daha albüm piyasaya çıkmadan korsanlarının satışa çıkmasına verdiği tepkiyi okuyalım:

 

Böyle olacağı belli be… Yunus’um, bu Ülke’nin çivisi çıkmış, insanların birbirlerine saygı ve sevgisi kalmamış ki Kültürü’ne-Sanatı’na ve de Müziği’ne / gerçek Sanatçısı’na-Bestecisi’ne-Söz Yazarı’na / “emekle mücadele eden insanına” saygısı olsun… Hele hele dost geçinen arkadaş gibi olduğunu sanan yalakaların ve de emek hırsızlarının hangisini sayayım? Sevgisi-saygısı var mı, tabi ki yok… Yazık! Bu ahlaksızlık “böyle gelmiş böyle gidiyor”…

 

Özür diliyorum gerçek dostlarım sizlerden… İlk kez bu kadar ağır yazıyorum sizlere gönülden bağlı olduğum ve saygıların en büyüğünü duyduğum sizlerin sayfasında… Çünkü burası benden çok sizlerin gönül sayfası…

 

Rabbim ıslah etsin “bu emekleri çalan” şerefsizeri ve harsızları… (Ersen Dadaşlar-Facebook / 23 Ağustos 2009)

 

Bazılarınız Eser Taşkıran ve Ersen Dadaşlar’ın bu tepkisine bir anlam veremeyebilir. Alışmışsınız ne de olsa download / indir seçeneğine tıklayıp bacaklarınızı uzatıp beleş beleş dinlemeye şarkıları… Fakat bu Best Of / En İyiler Albümü çıktıktan hemen sonra Ersen Dadaşlar “yeni şarkıları için” stüdyoya girdi. Albümünde Yüksel Civelek’in de bir şarkısını okuyacak. Yüksel Civelek geçtiğimiz hafta Facebook’ta özetle şunu yazdı:

 

Ersen Abimiz yeni albümü için stüdyoda, az önce telefonla konuştum, sesi yorgun ve biraz da kısılmıştı… Bu işini ne kadar sahiplendiğini ve müzikseverlere saygısını gösteriyor…

 

Anladınız sanıyorum bu tepkisinin sebebini… Zaman zaman “sesleri kısılıncaya” kadar çalışıyorlar bu şarkıları üretebilmek için… Aylar boyunca hem de… Sonra bir “tık”la bunca insanın emeği bedavadan bilgisayara indiriliyor! Ve bu indirmeyi yapanların nüfus cüzdanlarında “Müslüman” yazıyor!!!

 

 

> 1.000’İN ÜSTÜNDE KORSAN BASKI

 

Türkiye’de “korsan”dan canı ençok yananlardan biri benim! Hatta ben “Eserleri Yağmalananlar Listesi”nde belki de 1 numaradayım! Çünkü “Türk Kültürü’nün Karbon Kâğıdı / Barış Manço Destanı” kitabımda (http://barisdestani.tr.gg) yer alan “Barış Manço ve Avrupa Birliği / Fransa ile İkili İlişkilerimiz Bozulur” makalemin giriş bölümü, internette “Barış Manço’nun Canlı Yayında Küstah Fransız Spiker’e Verdiği Ders” başlığıyla “1.000’in üstünde sitede” yayınlandı. Yayınlandı da hiçbirinin altına “Yazı Yatağanbaba’nındır” yazmadılar. Sitelerden başka milyonlarca e-posta ile insanlara gönderildi… Şimdi de Facebook’un aşırı popüler olmasıyla yazım hergün Facebook’ta karşıma çıkıyor…

 

Aynı namussuzluk “Küp Şeker’e Boy Abdesti Aldırmak” ile “Dinazor Sesi ve Kur’an Ayeti / Lokman Peygamber ve Seslerin Deşifresi” makalelerim başta olmak üzere, diğer pek çok makaleme de yapıldı…

 

Ben korsanın bu kitap / edebiyat boyutunu başka bir yazımın konusu yapacağım. O yazımda bu “korsanların kendilerini nasıl savunduklarını” hayretler içinde, biraz da gülerek okuyacaksınız!

 

—————

Yayınlanamış 10 kitabı bulunan ve de makaleleri, fikirleri, sözleri hatta hazırladığı fotoğrafları bile ha bire çalınan / Fikir Emekçisi Yazar Yatağanbaba olarak “download’ın / internetten şarkı indirmenin hırsızlık olduğu”, “korsan CD basmanın şerefsizlik olduğu” ve de “korsandan kazanılan paranın terör örgütlerine gittiği iddiasının Savcılarca ‘ihbar’ kabul edilmesi gerektiği” konularında, diyeceklerim ve “duruş”um budur.

 

Aziz Milletimiz’e “-damdan düşenin halinden damdan düşen anlar hesabı-, Müzisyen Kardeşlerim’in ve Abilerim’in neler hissettiğini anlayıp-anlatıp, okuyucu ve dinleyicilerin bu hırsızlık ve namussuzluktan uzak durmalarını dileyerek” saygıyla duyuruyorum…

.

.

.

REİTİNG:

.

int_g_n_10_tel_f_470.jpg

.

.

,

YAYIN TARİHLERİ

.

sb_tel_f_470.jpg

.

int_tel_f_470.jpg

.

yha_tel_f_470.jpg

Reklamlar