kurtalan_ekspres_yata_anbaba_470.jpg

2009 yılı içinde Türkiye’nin biri 30 biri ise neredeyse 40 yıllık iki Müzik Gurubu’nda “çok önemli buluşmalar” gerçekleşti…

 

2009 yılı içinde Türkiye’nin biri 30 biri ise neredeyse 40 yıllık iki Müzik Gurubu’nda “çok önemli buluşmalar” gerçekleşti… Bunlardan biri Kurtalan Ekspres’te, diğeri de Yeni Türkü’de…

 

 

> YENİ TÜRKÜ 30.YIL KONSERİ ve KADROSU

 

2009 yılı içinde, bu “Tarihi Buluşma” Kurtalan Ekspres’ten başka Yeni Türkü Grubu’nda da yaşandı… Buluşmayı basında çıktığı şekliyle okuyalım:

 

Grup, geçmişten günümüze 30 yıllık kadrosuyla 19 Temmuz akşamı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda yıllardan sonra yeniden hayranlarıyla buluşacak ve şarkılarını ilk defa senfonik olarak seslendirilecek. Yeni Türkü’ye gönül ve emek veren herkes; Selim Atakan, Zerrin Atakan, Cengiz Onural, Fuat Oburoğlu, Murat Buket, Tuğrul Bayrak, Tuncer Tercan, Eftal Küçük konser hazırlıklarını büyük bir heyecanla yapıyor. (Zaman Gazetesi / 11 Temmuz 2009)

 

Yeni Türkü’nün “30.Yıl Konseri” vereceği Basın’da geniş şekilde yer aldı. Konserden sonra da aynı ilgi devam etti. Hatta haberini alıntıladığımız Zaman Gazetesi konserden sonra haberi “Sürmanşet”ten verdi.

 

 

> KURTALAN EKSPRES “BARIŞ MANÇO’NUN
   VEFATININ 10.YILI” KONSERİ ve KADROSU!

 

Şubat 2009’da “Barış Manço’nun vefatının 10.yılı” dolayısıyla düzenlenen etkinliklerden biri de, sevenlerinin toplanıp “Barış Manço Vapuru” ile karşıya geçip Kanlıca’daki mezarını ziyaret etmekti…

 

“Barış Manço Vapuru”nda, hayranlarının toplandığı gibi, sürpriz isimler de toplandı… Vapurdaki programa göre vapura Kurtalan Ekspres de binecek ve yolculuk boyunca “Barış Manço Şarkıları”nı çalıp-söyleyecekti…

 

Kurtalan Ekspres’in şu anki ve Barış Manço’nun vefatından sonraki çekirdek kadrosu olan Ahmet Güvenç-Bahadır Akkuzu-Eser Taşkıran-Cihangir Akkuzu’ya, bu “özel gün” dolayısıyla Kurtalan Ekspres’e de “sürpriz konuklar / vagonlar” eklendi… Fotografta arkada elinde gitarla gördüğünüz (mavi gömlekli) Ohannes Kemer ve Bahadır Akkuzu’nun sağında gördüğünüz Ömür Gidel

 

Fotografta Ohannes Kemer’in elinde gitar var, demek ki o gün Kurtalan Ekspres ile birlikte çalmış… Ohannes Kemer, Kurtalan Ekspres’in bir Rock Bar Konseri’nde de gitar çalmıştı… Ömür Gidel’in de o gün bir enstrüman çalıp-çalmadığını bilmiyorum. Bırakın bunu bilmeyi, Ohannes Kemer ve Ömür Gidel’in o gün yıllar sonra Kurtalan Ekspres’te çaldığı Basın’da yer almadı. Ben de bu fotografı tesadüfen gördüm.

 

Oysa ki bunlar özel günler için ve tadımlık da olsa kayda geçirilmeli ve de “Tarih’e not düşülmeli”… Bahadır Akkuzu Cenazesi için İstanbul’a gittiğimizde, gece 22:30 civarı otobüsün kalkış saatini beklerken, Denizli’den beraber geldiğimiz ve gece de beraber dönceğim Hurşit Çakır ile bize bütün gün İstanbul’da evsahipliği yapan Semih Çelik’e “Kurtalan Ekspres ve Yeni Türkü’de bu sene içinde iki ayrı özel günde iki ayrı özel ve çok anlamlı buluşma oldu, benim bu ikisi ile ilgili bir yazı projem var” dediğimde, ikisinin de bundan haberi yoktu ve onlar da konuyu önemli bulup yazmamı desteklediler…

 

Ben şu anda bu özel buluşmayı Tarih’e not düşmüş bulunuyorum. Fakat bu buluşmalar bununla da sınırlı kalmadı. İki tanesine daha değineyim:

 

 

HASAN EPİRDEN’İN “CELÂL GÜVEN”, “CANER BORA”,
“ÖMÜR GİDEL”Lİ KURTALAN EKSPRES GİRİŞİMİ!

 

Vapurdaki bu buluşmadan bir ay sonra, daha geniş kapsamlı ve profesyonel bir girişim de oldu… Hatta duyurusu da yapıldı. Duyuru şöyleydi:

 

Kurtalan Ekspres Celal Güven, Caner Bora ve Ömür Gidel’in yıllar sonra katılımıyla, Doğukan Manço’nun da konuk olacağı konser verecek. Yer: Emek Sineması, Tarih: 12 Mart 2009, Saat: 21:30 (27 Şubat 2009 / www.epirden.com)

 

Bu duyurudan 18 gün sonra ise aynı sitede Hasan Epirden şu duyuruyu yaptı:

 

“PERŞEMBE KONSERLERİ”nin ikinci olan KURTALAN EKSPRES konserini yapmaktan bazı nedenler dolayısıyla vaz geçmiş bulunuyoruz…

 

Amacımız bu konserde KURTALAN EKSPRES’in kuruluşunda yer almış ve büyük emekleri geçmiş, başta CELAL GÜVEN, CANER BORA, ÖMÜR GİDEL  olmak üzere bir çok müzisyeni, mevcut kadroya entegre edip, BARIŞ MANÇO’nun şanına yakışır bir konser verdirmekti…

 

Ancak mevcut kadro lideri AHMET GÜVENÇ’in, söz verdiği halde, konser tarihine 1 hafta kala bile çekirdek kadro ile temasa bile geçmemesinin konserin kalitesi ve amacına aykırı düşmesi, istenilen düzey ve kalitede olamayacağı endişesi ve diğer bazı konularda fikir ayrıcalıkları nedeniyle tarafımızdan programımızdan kaldırılmıştır…

 

Üyelerimize ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz… / HASAN UĞUR EPİRDEN – NACİ KEKLİK (15 Mart 2009  / www.epirden.com)

 

Hasan Epirden’i içinizde tanımayanlar olabilir. Epirden, Barış Manço-Kurtalan Ekspres’e 501 tane konser organize eden Türkiye’nin “ilk profesyonel anlamda” Menajeri… Aktardığımız haber Sayın Hasan Epirden’in Şahsi Sitesi’nden, yani problem neydi de bu konser gerçekleşmedi, son bir hafta kalıncaya kadar Ahmet Güvenç neden diğer Kurtalan Ekspres üyelerine bunu söylemedi veya söylemedi mi bilmiyorum!

 

Ben şunu biliyorum:

 

Benim için “Kurtalan Ekspres”, başta Ahmet Güvenç ve Bahadır Akkuzu olmak üzere, Eser Taşkıran ve Cihangir Akkuzu demek! Neden? Çünkü Hasan Epirden’in de deyişiyle bu kadro Kurtalan Ekspres’in “çekirdek kadrosu”dur.

 

Şöyle de diyebiliriz: “Barış Manço ile en uzun çalışan kadro” bu kadrodur! 70’lerden bu tarafa yaklaşık 40 yıldır Türk Müziği’ne hizmet eden Kurtalan Ekspres’e 100’e yakın Müzisyen’in girip-çıktığını göz önüne alırsak, en kalabalık kadroyu da 10 kişi kabul edersek, demek ki 10-15 ayrı Kurtalan Ekspres Kadrosu söz konusu… Bu “kadrolar”ın içinde de Barış Manço ile birlikte en uzun yürüyen şu anki mevcut kadro… Ahmet Güvenç’in deyişiyle “en yeni elemanı olan Eser Taşkıran bile 15 yıllık eleman”… (Anatolian Rock / 27 Ocak 2008)

 

Şunu demek istiyorum: Bu yaşanan olay, eğer ki Hasan Epirden’in Sitesi’nde anlattığı gibi olduysa, ben tavrımı Ahmet Güvenç’ten yana koyarım! Bu adı geçen Celal Güven, Caner Bora veya Ömür Gidel’in “kötü Müzisyen” oldukları anlamına gelmiyor, öyle olsa Kurtalan Ekspres’e nasıl girecekler? Türkiye’nin en iyi Müzisyenleri’ndendir! Fakat şu veya bu sebepten Kurtalan Ekspres’ten ayrılmışlardır. İçlerinde dönmek isteyenleri olmuş Barış Manço kabul etmemiştir, ben o konuya girmek istemiyorum…

 

 

> BAHADIR AKKUZU ve ÖMÜR GİDEL
   DAHA ÖNCE de BİR ARAYA GELDİ!

 

_88__kopie250.jpgBahsettiğimiz tarihten 1 yıl önce de bu “çok önemli buluşma” gerçekleşti. Bunu organize edense, bir Özel Kolej’di… Buluşmaya sebep ise bir “Yarışma”ydı, sitelerinde yayınladıkları şekliyle okuyalım:

 

Özel İzmir Amerikan Koleji 1. Türkiye Liselerarası Rock ve Pop Müzik Yarışması, ülkemizde lise seviyesinde müziğe olan ilgiyi arttırmak ve geliştirmek amacıyla düzenleyeceğimiz ve Türkiye’deki tüm liselerin katılabileceği geniş kapsamlı bir müzik organizasyonudur. Ön elemeyi geçen ekiplerin, 22 Mart 2008 Cumartesi günü okulumuzda bulunan 550 kişilik Blake Kültür Merkezi’nde performanslarını sahneyelecekleri ve bazı yerel televizyonlar tarafından da yayınlanacak olan bu yarışmada, rock ve pop müzik dalında önemli isimler jüri üyeliği yapacak ve kazananlara müzik ile ilgili çeşitli ödüller verilecektir. (Özel Amerikan Koleji Sitesi – İzmir / Mart 2008)

 

İşte bu yarışmaya, aralarında Moğollar’dan Taner Öngür ve Cahit Berkay ile, Kurtalan Ekspres’ten Bahadır Akkuzu ve Kurtalan Ekspres’in eski üyesi Ömür Gidel’in de bulunduğu Türkiye’nin en ünlü müzisyenleri “Jüri Üyeliği” yaptı… Yani Şubat 2009 İstanbul’daki  “Bahadır Akkuzu – Ömür Gidel buluşması”, o tarihten yaklaşık 1 yıl önce yani Mart 2008’de de İzmir’de gerçekleşmişti.

 

Biz bu 2008 ve 2009 yılı içinde gerçekleşen bu “çok özel ve önemli buluşmalar ve buluşma girişimleri”nde adı geçen, Celal Güven, Caner Bora, Ömür Gidel, Ohannes Kemer de dahil, Ahmet Güvenç Abimizi, Cihangir Akkuzu ve Eser Taşkıran Kardeşlerimizi ve rahmetli Bahadır Akkuzu Abimizi saygı ve sevgiyle selâmlıyoruz, onları çok seviyoruz… Bu “üç önemli buluşmayı” kayda geçirip “Tarih’e ‘derli-toplu’ not düştüğümüz” için de mutluyuz… Çünkü biz de kendimizi “Kurtalan Ekspres’in bir parçası” olarak görüyoruz, çünkü ne de olsa “aynı yolun yolcuları”yız!

.
.
.

NOT: AHMET GÜVENÇ’İN KONU ile İLGİLİ AÇIKLAMASI:Bu makalemizden haberdar ettiğimiz Ahmet Güvenç Abimiz, şu açıklamayı yapmıştır:

 

Hasan Epirden’e teessüf ediyorum. Bütün eski arkadaşlarımın konserden haberi vardı. Kendisi bana konsere bir hafta kala “organizasyon iyi yapılamadığı için bu konseri Ekim ayına erteleyelim” demiştir. Hepsiyle sık sık görüştüğüm tüm eski grup arkadaşlarım buna şahittir. İnsanlar “kendi başarısızlıklarını asla başkalarının üzerine atarak” kendilerini aklayamazlar. Murat haberim yoktu, haber verdiğin için teşekkürler. (Ahmet Güvenç / 15 Eylül 2009 / Facebook Sayfası)

.

AMERİKAN KOLEJİ YARIŞMASI’NDAN FOTOGRAFLAR:

_88__kopie.jpg2.jpg

 

_52__kopie.jpg

 

_65__kopie470.jpg

 

_7__kopie.jpg

Fotograflar: Foto Aydın / Özel Amerikan Koleji Sitesi
.

.

.

YAYINLAYANLAR:

serdar_470.jpg

int_kurtalan_bulu_mas__470.jpg

deniz__zt_rk_facebook_470.jpg

 

yata_anbaba_kurtalan_ekspres_470.jpg

 

REİTİNG:

int_g_n_11_468.jpg

Reklamlar