“ÇALAN”LA “ÇALMAYAN”

ARASINDA “FARK VAR”!

 

Halkın Yükselişi Partisi Denizli İl Başkanı Yatağanbaba, “Yazar” kimliğiyle “Partiler’in Seçim Şarkıları”nı değerlendirdi ve “Saadet Parisi’nin şarkısını” birinci seçti!

 

 

“Seçim Şarkısı” furyası ilk ne zaman başladı hatırlamıyorum ama 2002 Genel Seçimi’nde “zirve noktası”na ulaşmıştı… O dönem Uğur Işılak’ın “Haydi Anadolu, Yol Kardeşlik Yolu” şarkısı, partiler arasında büyük yarışa sebep olmuş, sonunda şarkıyı Seçim’de kullanma hakkı CHP’nin olmuştu. Şarkı “Türkiye’nin üstüne örtülmüş ölü toprağını” işliyor ve şöyle diyordu:

 

Haydi Anadolu, yol kardeşlik yolu,
Şahlansın ne varsa, Edirne’den Karsa,
Haydi Anadolu, kalk kalk kalk!

 

Uğur Işılak’ın o coşturucu söyleyişi ve sesiyle insanı gayrete getiren bu şarkı, Seçim için özel olarak yazılmamıştı ama buna rağmen partilerin gözdesi olmuştu. Neticede CHP ile anlaşan Uğur Işılak, kendisine kızan ve “neden başka partiye / partilere değil de CHP’ye verdin” diye soranlara / suçlayanlara karşı kendisini şöyle savundu:

 

Bana ‘sağcı mısın, solcu musun’ diye zaman zaman soruyorlar, ben de onlara Uğur Işılak’ın sağı solu belli olmaz cevabını veriyorum” diyen sanatçı, tercih nedeninin parça ile CHP’nin düşüncesinin uyuşması olduğunu söyledi. Sanatçı Işılak daha sonra şarkının noter belgesini Baykal’a teslim etti. (20 Mart 2002 / www.chp.org.tr)

 

 

> “ZORLAMA” PARTİ ŞARKILARI ve DSP!                    

 

Bunun ardından, partiler “kendilerine özel şarkı”lar yaptırdı! Bu şarkılar “sözlü mesaj” verme kaygısına girince, “zorlama şarkılar” çıktı… O yüzden de akılda kalabilen pek Parti Şarkısı kalmadı… Çünkü “söz / mesaj bombardımanı” yüzünden şarkıdan başka her şeye benziyorlardı… Sözü ve bestesiyle bir tek DSP’ninki “şarkı”ya benziyordu:

 

Gözün aydın Türkiye, Ak Güvercin geliyor,
Güçlendikçe DSP, Halk’ın yüzü gülüyor…

 

 

> “PARTİ ŞARKILARI”NDAN “ADAY ŞARKILARI”NA…

 

“Siyasi Müzik” kulvarında yürüyüş, “Parti Şarkıları” ile kalmadı, ardından “Aday Şarkıları” furyası başladı… Fakat nedense, “Aday Şarkıları” arasında akılda kalan hemen hemen hiç şarkı yok! Diğer şehirlerdeki şarkıları zaten bilemem ama Denizli’de de durum farklı değil. Onlarca Aday Şarkısı yapıldı ama unutuldu gitti… Belki Refah Partisi Belediye Başkanı Adayı Ali Filiz için yapılan şarkıyı “hatırlanan Aday Şarkı” diye gösterebiliriz. O da çok vurucu sözleri ve bestesi sayesinde oldu. Şöyle deniyordu:

 

Sular gibi tertemiz,
Geliyor Ali Filiz…

 

 

> YATAĞANBABA’YA NİYET, BAHTİYAR’A KISMET!

 

Hele hele 22 Temmuz 2007 Seçimi’nde bu Aday Şarkıları “işkenceye” döndü! Meselâ AKP 5.Sıra Adayı ve AKP Denizli İl Eski Başkanı Şahin Tin için yapılan şarkı, bir yarışma düzenlense herlalde “En Kötü Aday Seçim Şarkısı” katagorisinde “açık ara” birinci olurdu! Sertap Erener’in “yeni bir iş, yeni bir aşk lazım, bunlar için bana bir şans lazım” dediği o ünlü şarkısının “var olmam gerek” bölümü şöyle değiştirilmişti:

 

Şahin Tin’e “güvenmek” gerek!

 

Ben bu “zorlama şarkı”yı her dinlediğimde “tövbe tövbe” diyor ve sözlerini “Şahin Tin’e güvenmek değil katlanmak gerek” diye söylüyordum! Aslında demek istediğim “şarkı / söz uydurma” diye yapılan bu işkeneceye katlanmak zorunda kalmaya bir protestoydu…

 

Bu böyle olunca da dedim ki “bu böyle olmayacak” ve ardından da Denizli’de bu işi “ehline” havale ettim. O zamanlar Menajerliğini yaptığım Grup S.İ.S’in solisti Hurşit Çakır’a “bana bir Seçim Şarkısı hazırlar mısın” dedim. Hazırladı! Sonra onu Stuttgart’ta yaşayan kardeşim, Türkolog ve Müzisyen Levent Yatağanbaba’ya gönderdik, üstünde çalıştı ve ortaya “taş gibi” bir Aday Şarkısı çıktı… Hatta öyle “taş gibi” bir şarkı çıkmıştı ki, o Seçim arefesinde büyük kavgalar ettiğim ve restleştiğim, sonra da İzmir’e çekip-giden HYP Denizli 2.Sıra Milletvekili Adayı Mehmet Aydıner, “bu şarkıyı Genel Başkan Yaşar Nuri Öztürk’le konuşup Parti Şarkısı haline getirmeliyiz” dedi…

 

Fakat HYP Denizli 1.Sıra Milletvekili Adayı Yatağanbaba için hazırlanan bu “taş gibi” Aday Seçim Şarkısı’nı Denizlili’ler maalesef dinleyemedi. Şarkıyı kimin okuyacağı bile belli olmuştu oysa ama arabalara / minibüslere döşenen “ses sistemi” için istenen “uçuk paralar”ı ödeyecek gücüm yoktu. Hoparlörden yayına gücümüz yetmeyince, şarkıyı şarkıcıya okutmayı abes buldum ve şarkının sözleri okunmadı, düzenlemesi ile kaldı. (http://www.denizlili.net/haber_ayrinti.asp?HABER_ID=1814)

 

Dün ise Hurşit Çakır cep telefonumu aradı ve şöyle dedi:

 

Sen basın açıklamanda “MHP’nin Adayı Ümit Bahtiyar çok isabetli bir seçim, CHP de Süleyman Boz’u Aday göstersin” demiştin ya, ben işte o Ümit Bahtiyar’a senin için yaptığımız Seçim Şarkısı’nı verdim. Sözlerini Ümit Bahtiyar’a göre değiştirdim, bir dinlemeni / değerlendirmeni rica ediyorum.

 

Dinledim! İlk dinlediğimde biraz bozuldum! Belki de kıskanmışımdır. Ne de olsa bu şarkı aslında benim için hazırlanmıştı. Fakat bu kısa sürdü. Çünkü şarkı çok güzel olmuştu ama Levent Yatağanbaba’nın yaptığı düzenlemenin yanında “çok güzel şarkı” olarak kalıyordu “taş gibi şarkı” olamamıştı, o “hak” halâ Levent Yatağanbaba’nın… Fakat Hurşit Çakır, Ümit Bahtiyar’a göre de şarkıyı çok güzel uyarlamış. Hurşit Çakır’ı bu yüzden, MHP Adayı Ümit Bahtiyar’ı da Seçim Şarkısı’nın Denizlili bir Sanatçımız olan Hurşit Çakır’a hazırlattığı için tebrik ediyor, başarılar diliyorum…

 

Şarkı Yatağanbaba için hazırlandığında, sonra da Ümit Bahtiyar’a uyarlandığında sözleri şöyle değiştirilmiş;

 

Yatağanbaba versiyonu:
“Özü-sözü bir Yiğit, kalemi keskin bir adam Murat Yatağanbaba!”

 

 Ümit Bahtiyar versiyonu:
“Arkadaş bir dost, gönlünce bir Yar, Ümit Bahtiyar!”

 

İnşallah albümleri çıktığında Hurşit Çakır’ın orijinal adı “Kuş Kuş Yusuf” olan bu şarkısını dinleyebileceğiz. Şarkı hakkında fikir ashibi olmak isterseniz, şarkının “MHP Belediye Başkanı Adayı Ümit Bahtiyar”a göre sözleri değiştirilmiş halini dinleyebilirsiniz. Şarkı sitenin açılış sayfası tıklandığında otomatik olarak çalmaya başlıyor. (www.umitbahtiyar.com)

 

 

> BARIŞ MANÇO’NUN “KARA SEVDA”SI,
   CHP’NİN “KARA YALÇIN”I OLDU!

 

Ahmet’e-Mehmet’e yani “Aday’a özel” sıfırdan şarkı yapmak böyle zor olunca, partiler “hazır ve ünlü şarkılar”ın sözlerini değiştirme yoluna gitti… Denizli’de Hurşit Çakır’ın “Kuş Kuş Yusuf” şarkısının sözleri değiştirilir ve önce Yatağanbaba sonra da Ümit Bahtiyar’a göre yazılırken, meselâ Ankara’da CHP Belediye Başkanı Adayı Murat Karayalçın için de aynı taktik uygulandı. Karayalçın’ın danışmanları, sıfırdan şarkı yerine, çok ünlü bir şarkıyı uyarlamayı düşündü ve bunun için de Lâle Manço ile anlaşmaya varıldı. Karayalçın’ın Seçim şarkısı Barış Manço’nun “Kara Sevda”sı oldu. Sözleri şöyle değiştirildi:

 

Kara sevda, kara sevda, dedikleri daha ne olabilir ki,
Kara sevda, kara sevda, seni benden kim ayırabilir ki?!

 

Kara Yalçın, Kara Yalçın, evet evet başka kim olabilir ki,
Kara Yalçın, Kara Yalçın, senden iyi kim olabilir ki?

 

CHP İstanbul Belediye Başkanı Adayı Kemâl Kılıçdaroğlu için hazırlanan ve Onur Akın’ın seslendirdiği seçim şarkısı da hem sözleri hem bestesi hem de söylenişi çok güzel, şöyle deniyor:

 

İstanbul sen de bas bağrına onu,
Geliyor Kılıçdar Kılıçdaroğlu,

Hem temiz hem de dürüst bir insanoğlu…

 

Hem bestesi hem de sözleri demişken, Büyük Birlik Partisi’nin Seçim Şarkısı’na da değinmemiz gerekiyor. BBP’nin Şarkısı da hem sözleri hem bestesiyle müthiş. Şöyle diyorlar:

 

Yürü, yürü, yürü kaldığın yerden,
Bayrağı eline aldığın günden…

 

 

> ERBAKAN HOCA ve RAPÇİ CEZA “YAN YANA”…

 

Fakat, şimdi “Yatağanbaba Barış Manço hayranı, kesin Kara Sevda’nın Kara Yalçın uyarlamasını en iyi Seçim Şarkısı seçecek” diyenlerinizi duyar gibiyim. Hayır! Fanatikliğin alemi yok! “Barış Manço hayranı Yatağanbaba” başka, “Profesyonel / Yazar Yatağanbaba”lık başka… Benim internet sitemi güncellemek için gittiğim internet kafelerde, kulaklığı taktığımda son günlerde dinlediğim tek bir şarkı var. O da Ceza’nın “Fark Var” şarkısı… Benim “Rap Müzik” tarzındaki ve hem müziğini hem de sözlerini çok beğendiği bu şarkı, bu Seçim’de “En iyi Seçim Şarkısı”…

 

Bunu başaran da, Liderliğini Prof.Dr.Necmeddin Erbakan’ın, Genel Başkanlığı’nı ise Prof.Dr.Numan Kurtulmuş’un yaptığı Saadet Partisi oldu. Ceza’nın “Fark Var” şarkısıyla, hem “gündemdeki bir şarkı”yı seçerek “gündemi en iyi kendilerinin takip ettiğini” gösterdiler hem de bu “doğru seçim”le, vermek istedikleri “siyasi mesajı” müthiş ve çok estetik bir şekilde verdiler!

 

“Erbakan ve Ceza” ya da “Saadet Partisi ve Rap Müzik” isimleri “yan yana” geldiğinde biraz “tuhaf” duruyor ama son günlerin en moda şarkısının “sözleri değiştirilerek” verilen siyasi mesaj müthiş! 13 Mart 2009 Cuma günü, saat 15:00’de düzenledikleri “Van Mitingi”nde, (kim düşündüyse, “zekâsı”na / “sözü”ne / “yüreği”ne sağlık) Saadet Partisi Genel Başkanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, sahnenin sağında ve solunda koca koca brandalara yazılmış “Fark Var” yazıları arasında, Van Mitingi’ni şu sözlerle bitirdi:

 

 
“Çalan”la “çalmayan” arasında, KOSKOCAMAN BİR FARK VAR!
 
 
 
 
se_im__ark_lar_.jpg
 
 
 
 
 
 

 

 

YAYINLAYANLAR:

 

dogus_radyo_secim__arkisi_500.jpg

denizli_siyaset_se_im__ark_lar__500.jpg

serdar_se_im__ark_s__500.jpg

int_secim__ark_s__man_et_500.jpg

yha_se__m__arkilari_500.jpg

 

 

 

Reklamlar